Ropliai

Dalintis

Taisyklė paprasta: sveiki ir aktyvūs ropliai neturi problemų su mityba. Bet vis tik gali būti taip, jog Jūsų gyvate, driežas ar chameleonas gali atsisakyti valgyti.

Dažniausiai ropliai atsisako maisto tais atvejais, jeigu jiems yra netinkamos gyvenimo sąlygos. Tai gali priklausyti nuo nesubalansuotos temperatūros, drėgmės, akvariumo dydžio ar vietos kur jis yra įrengtas. Jeigu bent viena iš šių sąlygų yra pažeista, konkrečiai roplio rūšiai- tai gali būti priežastimi mažo roplio apetito arba visiško atsisakymo maistui.

Dažniausiai pasitaiko, jog ropliams netinka oro temperatūra, ji būna arba per aukšta arba per žema. Jeigu neturite termometro nusipirkite ir matuokite temperatūrą. Jeigu turite termometrą ir termometras rodo tinkamą temperatūrą, nusipirkite dar vieną dėl papildomos kontrolės, ir taip pat, kad skirtinguose akvariumo kampuose temperatūra būna skirtinga. Tose vietose kur sunku pamatuoti ant šakų ar ant akmenų, kur ropliai mėgsta būti, naudokite specialų temperatūros matavimo prietaisą.

Jūs turėtumėte žinoti, kokie reikalavimai laikymo sąlygų yra reikalaujami jūsų ropliai, paprastai kiekvienai rūšiai jie šiek tiek skiriasi.

Vieta kurioje roplys šildosi turi turėti maksimaliai panašias sąlygas, kokios būna laukinėje gamtoje. Natūraliai ropliai labai retai kada šildosi ant akmenų ar uolų, todėl nežiūrint į reklamą šildomi akmenys tinka, tik labai siaurai roplių rūšiai.

Drėgmė taip pat yra labai svarbi. Jeigu terariume bus per sausa, ropliais pradės valgyt mažiau,  kol visai nustos. Jeigu maitinsite gyvūną per prievartą, tai gali privesti prie dehidratacijos, kadangi mitinantis organizmas labiau netenka skysčių. Taip gyvūnas gali gauti hipovoleminį šoką arba numirti.

Driežams ir vėžliams reikia tinkamai sureguliuoti UV apšvietimo spektrą, kad gautų vitamino D3, kuris yra būtinas kalcio absorbcijos sintezei. Tai ypač reikalinga žolėdžiams ropliams, taip pat ropliams, kasdien mintantiems vabzdžiais. Lengviau ir saugiau naudoti terariumams skirtus specialias UV lempos. UV lempa turi būti teisingai nustatyta (30-50 cm nuo gyvūno) ir turi būti pakeista ne rečiau kaip kartą per metus. Nepaisant to, kad yra skirtingų lempų sukurtų šiam tikslui, ne visos iš jų pagamina pakankamą UV spektrą. Metalo halogeninės lempos ir gyvsidabrio garų lempos kartais rekomenduojamos naudoti ropliams, kadangi jos gamina ir šilumą, ir ultravioletinius spindulius. Deja, jos gamina labai aukšto lygio UV spindulius, kurie kelia pavojų roplių sveikatai.  Taip pat reikia paminėti, kad šias lempas galima naudoti tik keletą minučių (ne daugiau nei pusę valandos) per dieną. Tokiu būdu sumažinsite ropliams stresą, o taip pat ir nekenks šeimininkų sveikatai, jeigu neturite galimybės gauti natūralios saulės šviesos. Jei terariumas yra pakankamai didelis, tai tam, kad patenkinti roplio visus reikalingus poreikius, turėtų būti įrengta vieta sušilti, pailsėti, pasislėpti, ir pakankamai vietos judėti. Turi būti pastatyta šaką, ant kurios jie galėtų lipti, urviniams ropliams reikia kažkur kasti, ir visi ropliai be išimties reikalauja prieglaudos įvairovės.   Dauguma roplių gamtoje minta gyvu grobiu. Todėl jiems nėra priimtinas perėjimas prie kitos rūšies maisto, nes tada jų organizmui truks reikiamų maisto medžiagų.  Jeigu ropliui pateikiate specialiai pagamintą maistą, geriausiai jį pateikite lėkštėje, kad roplys neprisivalgytų pakloto iš drožlių ar pan. Nors gyvoje gamtoje valgydami to neišvengia, bet kol kas nėra žinoma, kaip roplių virškinamasis traktas apsisaugo nuo ne maisto produktų patekimo. Maisto gabalai neturi viršyti 2/3 roplio galvos, priešingu atveju ryjant per didelį gabalą, roplį gali suparalyžuoti arba ištikti mirtis. Augalinės kilmės maistą reikėtų labai gerai išmaišyti, kad roplys neišrinkinėtų tik tam tikros rūšies ingredientų. Maistas turėtų būti sudarytas iš daugiau nei 2-3 rūšių, tam kad gyvūnas gautų kuo įvairesnį maistą ir netruktų reikalingų medžiagų.

333